the freuders - warrior
Photo: The Freuders

The Freuders – Warrior

Przyznam szczerze, że nie dane było mi dotychczas spotkać się z muzyką The Freuders, więc gdy tylko nadarzyła się okazja to z przyjemnością zapoznałem się z najnowszym wydawnictwem Warrior. Odkrywanie nowych brzmień jest wpisane w moją naturę, nawet pomimo faktu, że ostatnio poruszam się w elektronicznych przestrzeniach.

The Freuders – Warrior

The Freuders to rodzimy zespół muzyczny, którego początki są takie, jak na zespoły rockowe przystało. Grupa przyjaciół ze szkolnych ławek, zafascynowanych muzyką, zorganizowało sprzęt, chęci i kreatywność. Upór i konsekwencja zaprowadziły ich na sceny takich renomowanych festiwali jak Męskie granie, czy Soundrive Festival. Dziś dorobek zespołu to dwupłytowe wydawnictwo 7/7 oraz najnowszy Warrior, który nakreśla zmianę, której The Freuders doświadczyli podczas pięcioletniej ciszy.

Warrior zbudowany jest z 9 utworów, które w przeważającej części powstały w języku angielskim. Wyjątkiem jest Anamnesis III, który powstał przy współpracy z Łukaszem Żurkowskim. Charakterystyczną cechą budowy utworów jest ich rozbicie na część liryczną oraz instrumentalną. Jest to niewątpliwie ciekawy zabieg, który z jednej strony wprowadza słuchacza w daną tematykę, a następnie daje pole do swobodnych interpretacji. W moim odczuciu, to właśnie warstwa instrumentalna, pozbawiona partii wokalnych prezentuje się w sposób najbardziej intrygujący i nietuzinkowy.

Przykładem, niech będzie utwór Trauma Coma, drugi na krążku. Kompozycja traktuje o niemocy, chęci wydostania się ze ślepego zaułku, w którym nie ma szans na odnalezienie prawdy i nadziei.

Wanna wake up – escape through this elevator
Wanna get up but I’m still in trauma coma

Interesująca warstwa liryczna, która niemal szeptem wydobywa się z ust Tymona Adamczyka wprowadza nas w mroczny i gęsty klimat. Jednak to następująca po nim druga część utworu stanowiąca niejako energiczny dialog perkusji z gitarą basową był dla mnie esencją tego numeru.

Podobnie w utworze Maria Stuart, który wpasowuje się w indie-rockowy, psychodeliczny klimat całości albumu. Po dwóch, intrygujących zwrotkach utworu, następuje twist w postaci zmiany tempa i budowania napięcia z wykorzystaniem wyłącznie instrumentów.

The Freuders – Warrior | Recenzja

Najlepsze jednak, moim zdaniem, The Freuders zostawiają na sam koniec. Dziewiąty utwór wieńczący płytę Warrior jest Anamnesis III, który jako jedyny powstał w języku polskim, w kooperacji z Łukaszem Żurkowskim. Przyznam szczerze, że mocno trzymam kciuki, aby w przyszłości zespół choć trochę skręcił w ścieżkę polskojęzycznej warstwy lirycznej. Słowa utworu idealnie komponują się z warstwą muzyczną, a dwugłosy podkreślają ból wykrzyczany przez Żurowskiego. Zwieńczenie utworu, to już całkowity popis fantastycznych umiejętności Piotra Wiśniocha na perkusji, oraz gitarzystów. Uwielbiam, gdy artyści w taki sposób decydują zakończyć swoje wydawnictwo. Energiczny, ekspresyjny, wprowadzający w trans… Jest to sposób, który nie pozostawia słuchacza obojętnym na to, czego właśnie doświadczył.

Nie mogę usnąć
Już od trzech dni
Unoszę się i opadam
Pustym wzrokiem krążę
Po ścianach
Niech umilkną
Wszystkie myśli
Dzisiaj staje się
Tym złym

Dochodząc do konkluzji, The Freuders stworzyli spójny album, który stanowi nieco łagodniejszą i bardziej przystępną formę, niż poprzedzający 7/7. Przystępną, nie oznacza banalną. Łagodniejszą – ale nie nijaką. Warrior jest bowiem intrygującą podróżą po ciemnych zakamarkach indie-rockowych brzmień, z nutą psychodelii, porywających gitarowych riffów i wybuchowych nieraz dźwięków perkusji.

the freuders warrior
Photo: The Freuders

Olek Adamski (gitarzysta i manager zespołu) w jednym z wywiadów, na pytanie “Czym dla Ciebie jest muzyka?” odpowiedział, w sposób, z którym w stu procentach się utożsamiam. “Muzyka jest dla mnie sposobem na nazywanie rzeczy, których nazwać nie potrafię”. Z dużym zainteresowaniem będę śledził zatem przyszłe dokonania The Freuders, aby poznać otaczającą ich rzeczywistość opisaną dźwiękami.

54 Shares
2 comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like
clairo immunity

Clairo – Immunity

Clairo – Immunity   Clairo z dnia na dzień stała się sensacją i wschodzącą nadzieją indie popu –…
Czytaj