Jessie Ware - What's Your Pleasure
Photo: Jessie Ware

Jessie Ware – What’s Your Pleasure?

Z okładki albumu What’s Your Pleasure? Jessie spogląda na nas zadziornym, wyzywającym wzrokiem. Być może to rękawica rzucona do wzięcia udziału w beztroskim tańcu. Lub pytanie do słuchacza “What’s your pleasure?”

Po niemal dwóch latach od wydania Glasshouse Jessie Ware powraca z płytą, którą wielu uważa za najlepszy dotychczasowy album 2020 roku. Artystka, po niezbyt ciepłym przyjęciu poprzednich wydawnictw, straciła swoją pewność siebie. Wyczerpanie po długiej trasie koncertowej, a także słaba sprzedaż Glasshouse zaprowadziły artystkę na rozdroże. Jessie Ware miała do wyboru zakończenie muzycznej kariery – lub całkowitą zmianę dotychczasowych, melancholijnych brzmień. Całe szczęście, że Ware wybrała drugą opcję. What’s Your Pleasure? to celebracja jej kwitnącej pewności siebie i odnalezionej, nowej tożsamości.

Jessie Ware What’s Your Pleasure?

Album rozpoczyna się niewinnie, delikatnymi partiami wokalnymi Jessie w akompaniamencie skrzypiec. Spotlight to zapowiedź tego, co wydarzy się później – czyli niewymówionego zaproszenia do rzucenia się wgłąb ciemnych, zatłoczonych klubów disco rodem z lat 70-tych. Tytułowy utwór to prawdziwy sex, pożądanie, pokusa. Zmysłowe partie wokalne Jessie, w połączeniu z mrocznym i melancholijnym beatem tworzą kombinację perfekcyjną.

I can tell we’ve got potential
Is this love too hot to handle?
Make a wish, blow out my candle
Make a wish for me

Następnie Jessie Ware nie zwalnia tempa, podkręcając go wręcz w utworze Ooh La La. Szarpnięcia basem nadają smacznego rytmu, do którego nie można się nie poruszać. Refren jest czystą eskalacją emocji – potrafię sobie wyobrazić szalejące pod sceną tłumy skaczące do prostego, acz uzależniającego rytmu. To zadziorny, pełen podtekstów utwór, jeden z moich faworytów na tym krążku.

Jessie Ware What's your pleasure
Photo: Jessie Ware

Rysą na albumie jest utwór Soul Control. Wkradła się tu tandeta, proste i zbyt agresywne dla ucha syntezatory. Utwór,  jest niestety nieco męczący. Jak sama Jessie przyznaje –

“I wanted people to think, ‘When is she going to calm this album down?”

W moim odczuciu to był właśnie odpowiedni moment na zwolnienie.

Jessie Ware – What’s your pleasure? | Recenzja

Artystka przyznaje, że Save a kiss to utwór, którego się obawiała najbardziej. Bała się, że połączenie emocjonalnej liryki z muzyką dance nie będzie dobrym posunięciem. Ten utwór to jeden z tych, w których najmocniej czuć świetny klimat panujący na płycie Robyn Honey.

That last kiss you gave me, I keep on hittin’ rewind
Now I need you, baby, I need another last night
Now my heart is racing, passing all the places we’ve been
Counting down the minutes ’til I give you all of me

Mirage (Don’t Stop) jest moim absolutnym faworytem. Jego refren jest prawdziwym potentatem do powtórzenia sukcesu Dancing on my own autorstwa Robyn. Jest prosty, chwytliwy, wyraża pierwotną chęć do poddania się nieprzemyślanej zabawie. Potrafię sobie wyobrazić obcych dla siebie ludzi, którzy tańczą i śpiewają jednogłośnie tekst refrenu. Dokładnie tak, jak miało to miejsce w metrze w Nowym Yorku po występie Robyn.

Don’t stop movin’ together
Don’t stop movin’ together
Don’t stop movin’ together
Keep on dancing

Zakończenie albumu to według mnie miejsce na najbardziej emocjonalną, wyrazistą kompozycję. The Kill jako niemal transowy utwór, byłby perfekcyjną puentą. Jak gorzkie zakończenie filmu, w którym bohater pędzi samochodem przed siebie i ucieka od rzeczywistości.

W zamian tego dostaliśmy Remember Where You Are, który jest próbą uspokojenia słuchacza po elektryzującej imprezie jaką Jessie Ware stworzyła wraz z producentami. I w tym miejscu możemy czuć się jak w środku nocy, kiedy wracamy z imprezy próbując okiełznać zwariowane myśli. Dla mnie niepotrzebnie – wolałbym na tej imprezie zwanej What’s Your Pleasure? pozostać jak najdłużej.

2 Shares
2 comments
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like
clairo immunity

Clairo – Immunity

Clairo – Immunity   Clairo z dnia na dzień stała się sensacją i wschodzącą nadzieją indie popu –…
Czytaj