Glass Animals - Dreamland
Source: Glass Animals

Glass Animals – Dreamland

Kompozycja jest jak bezwładne unoszenie się na tafli wody, w świetle letniego słońca. Dryfując, odprężamy się, pozwalamy by prąd wody nas prowadził, poddajemy się mu. W tym stanie inercji oddalamy się w sferę marzeń i w sferę wspomnień – bezpieczną strefę wyobrażeń i kreatywności. Płyniemy wraz z dźwiękami i szczerymi wyznaniami Dave Bayley’a. Próba opisania tego, co czujesz wsłuchując się w utwory jest karkołomnym zadaniem, jednak w tym przypadku nie mam wątpliwości – to podróż po Dreamland.

Glass Animals – Dreamland

Izolacja społeczna. Niedobór kontaktu z drugim człowiekiem. Gdy nie możemy patrzeć w przyszłość – patrzymy w przeszłość. To czas analizy wspomnień, sukcesów, porażek, rys w naszej pamięci. Dreamland to retrospektywna, szczera podróż po przeszłości Bayley’a.

“That first friend you had, that worst thing you said
That perfect moment, that last tear you shed
All you’ve done in bed, all on Memorex
All round round your head, all round round your head”

Kompozycja, jest pierwszym singlem z trzeciej płyty Glass Animals – Dreamland która ukaże się 10 czerwca nakładem Republic Records. Prace nad wydawnictwem odbywały się podczas skomplikowanego dla grupy czasu. Perkusista Glass Animals – Joe Seward – tuż przed zaplanowanym na Open’er Festival 2018 koncertem , uległ poważnemu wypadkowi.

“The idea for this album came at a time of confusion and uncertainty. My best friend was in the hospital. I didn’t know if he’d make it. The future was damn scary and completely unknown. During those weeks in the hospital, it was so difficult to look forwards that I found myself looking backwards. Digging around in my mind, pulling up old memories, finding comfort in them even if they were uncomfortable in themselves.” – Dave Bayley

Przemyślenia artysty mają swoje odzwierciedlenie w singlu Dreamland. To szczere wyznanie bezbronnego człowieka, który jak każdy, doświadcza życia w pełni jego smakach. Strach, miłość, seksualność, szczęście, paleta uczuć i emocji. “Pullin’ down backstreets, deep in your head
Slippin through dreamland like a tourist” zapętlany w refrenie ukazuje podróż artysty do nich. To tytułowy Dreamland, w którym – jak turysta – nigdy nie wiesz co odkryjesz.

Glass Animals - dreamland
Source: Glass Animals

“You float in the pool where the soundtrack is canned
You go ask your questions like, “What makes a man?”

Koncept wizualny teledysku, również zasługuje na dostrzeżenie. Pastelowe kolory, fascynacja glitchem i vaprowave’m – to pierwsze skojarzenia. Na sylwetce Dave’a Bayley’a pojawiają się nagrania z kaset VHS, które korespondują z liryką utworu. Jednak warto podkreślić, że zarówno teledysk, jak i scenografia powstały w warunkach domowych, podczas izolacji. Oglądając efekt, śmiało można stwierdzić, że dobrze się stało. Oszczędność środków przekazu podkreśla szczerość i wrażliwość całości.

Glass Animals – Dreamland, premiera 10 czerwca 2020, Republic Records.

 

4 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like
clairo immunity

Clairo – Immunity

Clairo – Immunity   Clairo z dnia na dzień stała się sensacją i wschodzącą nadzieją indie popu –…
Czytaj