charli xcx how im feeling now
Photo: Charli XCX

Charli XCX – How I’m Feeling Now

Charli XCX How I’m Feeling Now

Określenie “albumu wyprodukowanego w czasie kwarantanny” rok wcześniej nie oznaczałoby zupełnie nic. Dziś, w rzeczywistości, w której się znajdujemy takie hasło nabiera znaczenia i nadaje kontekst całości. How I’m Feeling Now to najnowsze wydawnictwo Charli XCX, które artystka w zgodzie ze swoim bezkompromisowym charakterem nagrała podczas izolacji, wraz ze swoim stałym producentem A. G. Cookiem oraz innymi muzykami.

charli xcx how im feeling now
Photo: Charli XCX

Początkiem kwietnia 2020 roku, w momencie, gdy świat stanął w miejscu – Charlotte Aitchison za pośrednictwem Instagrama zakomunikowała fanom, iż w przeciągu miesiąca zamierza wydać nowy – czwarty w dyskografii artystki – album. Od samego początku Charli podkreśla, że prace nad projektem chce na bieżąco konsultować ze swoimi fanami. W przeciągu miesiąca artystka relacjonowała postępy prac nad albumem, dała swoim odbiorcom możliwość wyboru tytułów utworów, tworzyć część tekstu. Wspólnie z fanami wybrała okładki singli Forever, Claws oraz I Finally Understand. Bez wątpienia Charli XCX pragnęła stworzyć wyjątkową całość, w pewien sposób zamknąć otaczającą ją rzeczywistość w ramy 11 utworów i 37 minut. Czy jednak w tym wypadku pośpiech był dobrym doradcą?

Charli XCX How I’m Feeling Now – Recenzja albumu

Album rozpoczyna dwuminutowa kompozycja Pink diamond, która jest niezwykle mocnym uderzeniem rapu i muzyki electro. Charli XCX wraz z Dijon stworzyli klubowy banger, który nawiązuje do najmocniejszych kawałków artystki (I got it, Vroom vroom czy Shake it). To w stu procentach to, czego fani brytyjskiej artystki oczekiwali po obranym przez nią kierunku w 2016 roku. Taniec, euforia, szaleństwo, w rytmie nieokrzesanego, mocnego bitu. To wyrażenie tęsknoty za tym, czego w czasach izolacji zostaliśmy pozbawieni – możliwość zabawy bez granic.

 

Forever to następujący po Pink diamond utwór, który próbuje wprowadzić słuchacza w nieco spokojniejszy nastrój. Jest on zarazem pierwszym singlem,  którym Charli podzieliła się z fanami – a także przy udziale ich materiałów zmontowała teledysk. Forever to opowieść o uczuciu – miłości, którą oddziela tysiące kilometrów. W wywiadach Charli podkreśliła, że czas izolacji jest w pewnym sensie momentem przełomowym w jej związku z Huck’iem Kwong’iem. Jak przyznaje artystka, tuż przed ogłoszeniem społecznej izolacji, wraz z partnerem prowadzili związek na odległość – jednak oddalili się od siebie zarówno fizycznie jak i mentalnie. Podczas kwarantanny artystka zamieszkała z partnerem i nagrywając własne, prywatne uczucia zbliżyła się do Huck’a jak nigdy wcześniej. Forever ilustruje tę relację, jako uczucie, które będzie trwać – nawet w przypadku ewentualnego rozstania.

“Love suicide
You and I drove for miles
Knew I’d be here, be here, be here with you”

Poprzedni album artystki był przepełniony nostalgicznymi bangerami, które opowiadały o odpychaniu bliskich, a jednoczesnej potrzeby połączenia z nimi. How I’m Feeling Now to próba uchwycenia tego, co faktycznie pozostało, gdy właściwie wszyscy zostali odepchnięci przez siły pozostające poza naszą kontrolą.

Detonate to obok I Finally Understand utwór posiadający jedną z najbardziej emocjonalnych warstw lirycznych na albumie.

“I don’t trust myself at all
Why should you trust me?
I don’t trust myself alone
Why should you love me?”

Zwątpienie w siebie, neurotyczność, stany lękowe. To niewygodne tematy, niepasujące dla pop-owych utworów. Tym bardziej docenić należy otwartość Charli i jej przekazu.

“My therapist said I hate myself really bad
You tell me it’s fine, let me cry and hug it out”

Słuchając najnowszego wydawnictwa Charli XCX możemy wyobrazić sobie gwałtowny zjazd ze zjeżdżalni, gdzie Pink diamond nadaje tempo, następujące po nim utwory nieco łagodzą atmosferę, a końcowe Anthems i Visions po raz kolejny zabierają nas w obroty mechanicznego, nerwowego tańca. Przyznam, że sposób w jaki Charlotte postanowiła zakończyć płytę wymyka się wszelkim schematom, jest agresywny i imponujący. To eksplozja wszelkich emocji tych zawartych w albumie, jak i pominiętych, których słowa nie są w stanie określić.

“But then it spirals off into this very weird world that feels euphoric, but also intense and unknown. And I think that’s a quite a nice note to end this particular album on. The whole situation we’ve found ourselves in is unknown. – Charli XCX via Apple Music.

 

Charlotte Aitchison jest typem pracoholiczki, która angażuje się w wiele projektów na raz – w przeciągu ostatnich lat wydała dwie płyty, mixtape, wyprodukowała serial dokumentalny na Netflixie (Nasty Cherry) o girls bandzie, który sama zaaranżowała, a teraz po ustaleniu deadline’u (który sama sobie postawiła) wydała How I’m Feeling Now. 

Stworzyła album personalny, w którym zawarte są jej przemyślenia i próba uchwycenia jej stanów emocjonalnych, czy relacji z bliskimi osobami. To najbardziej osobiste wydawnictwo w dyskografii artystki. Świadczy o tym między innymi prywatny charakter warstwy lirycznej, czy brak innych pojawiających się artystów na płycie. Okładka albumu How I’m Feeling Now również daje możliwość interpretacji wydawnictwa, jako zwierzenia, swoisty dziennik, który będzie pamiątką z tych dziwnych czasów.

 

1 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like
clairo immunity

Clairo – Immunity

Clairo – Immunity   Clairo z dnia na dzień stała się sensacją i wschodzącą nadzieją indie popu –…
Czytaj