1010 Benja SL
Photo: 1010 Benja SL Amazaon.com

1010 Benja SL – Od Bezdomności Do Wytwórni The xx

1010 Benja SL w momencie gdy powstaje ten tekst opublikował Woodrow, który powstał pod wytwórnią Young Turks. To niezależne, wpływowe, brytyjskie wydawnictwo, którego artyści wyznaczają trendy w światowej muzyce. Pod skrzydłami Caiusa Pawsona (założyciela), znajdują się między innymi FKA Twigs, Sampha, The xx, SBTRKT, czy Kamasi Washington.

1010 Benja SL – powraca z nowymi utworami

Jednak droga artysty do tego momentu swojej kariery, bynajmniej nie była tak prosta, jak w video do Wind up space. Producent i kompozytor, urodził się w mieście Tulsa, w stanie Oklahoma. Dorastał w rodzinie, w której obecna była przemoc domowa ze strony przyrodniego ojca. Dodatkowo, jak sam 1010 Benja SL przyznaje w nielicznych wywiadach, borykał się z brakiem akceptacji ze strony środowiska w Tulsie. Społeczeństwo reprezentowała w dominującej części ludność czarnoskóra, podczas gdy matka artysty była biała.

“I was raised predominantly in black culture, but I didn’t fit in, then, when it came to white culture, I was always the black friend.” ~ via Pitchfork

Rodzina, w której 1010 Benja SL został wychowany, była katolicka. Wiara, która została artyście narzucona, budziła jego bunt. Jak przyznaje w wywiadzie, podczas gdy rodzice oczekiwali od niego religijnego zaangażowania – on był jak “diabeł wcielony”. Tak jak swój idol John Frusciante, nie stronił od narkotyków i rock’and’roll’owego stylu życia. Po jednej z kłótni z rodzicami, muzyk wyprowadził się z Tulsy do Nowego Yorku – mając 50 dolarów w kieszeni.

Od Bezdomności Do Wytwórni The xx

Przez pewien czas 1010 Benja SL pomieszkiwał u znajomego, jednak z czasem został wyrzucony i jego domem stała się ulica. Sypiał w różnych miejscach, stacjach metra, w pociągach, czy w wyłożonych betonem pokojach dla bezdomnych. Co dzień bał się o to, czy będzie miał co jeść. Ten czas określa jako czarna noc duszy. Bezradność, głód, niemoc. “Patrzysz w lustro i mówisz – to właśnie Ty.” 

Muzykował na stacji metra – w dzień potrafił zarobić nawet 100 $, tylko po to, by stracić głos. Ostatecznie się poddał. Wyjechał z Nowego Yorku na dobre i przeniósł się do Kansas City, gdzie poznał swoją obecną dziewczynę i matkę swojego syna. To właśnie wtedy – korzystając z uszkodzonego laptopa – nagrał Boofiness. 

Kompozycja jest wzorcem artysty pewnego siebie, w której nie potrzebne są instrumenty perkusyjne nadające rytm. Dźwięki pianina zmieszane z oklaskami i pięknym, nieoczyszczonym głosem Benji tworzą potężną dawkę emocji.  Boofiness był kamieniem milowym na ścieżce jego kariery. 1010 Benja SL został zauważony przez założyciela Young Turks, z którym związał swoją przyszłość. W relatywnie krótkim czasie artysta opublikował EP-kę Two houses, składającą się z sześciu różnorodnych utworów.

1010 Benja SL – Two Houses

Całość wydawnictwa to popis niezwykłego głosu Benji, który brzmi precyzyjnie i pewnie. Nawet pomimo dziwnie brzmiących słów (“Precious face, wholly emotive, yeah/Shoo, shoo, shoo, little mosquito/Little nightmare, don’t wake me.”) – Benja rozciąga sylaby w nieskończoność, tworząc niesamowite dźwięki tuż przy uszach słuchacza.

Ponad dwa lata po wydaniu EP-ki, 1010 Benja SL powraca z nowymi kompozycjami. Dobby to hołd złożony dla swojej miłości, partnerki, dzięki której Benja odnalazł spokój i swoje miejsce na ziemi. To rozbrajająco szczera kompozycja, której akustyczny wydźwięk miesza się z ostrym głosem Benji, tworząc całość, której nie sposób nie dać wiary.

“I need you to understand that you’re my best friend, and nobody’s better
And every moment in my life has led me to you”

Czego można spodziewać się po muzyku w przyszłości? 1010 Benja SL dowiódł, że nie pojmuje łatwych schematów. Jak sam przyznaje, interesuje go mainstream, jednak ze swoim charakterem i tendencją do zmian, nie potrafi się w nim odnaleźć. W tym momencie odnalazł spokój, wraz ze swoją partnerką i dziećmi cieszy się chwilą. Wdzięczny za to, co ma w swoim życiu mówi:

“We’re safe, we’re healthy, we’re able to get the food we need, I’ve been through much, much worse times.” ~ via Pitchfork.

1010 Benja SL
Photo: Yung Turks
2 Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like